Upínání úkosovaček trubek

4 min.
V posledním článku jsme si vysvětlili, co je to úkosování obecně, částečně jsme se zaměřili na úkosování trubek. V tomto článku se dozvíme o rozdílech v různých způsobech upínání trubkových úkosovaček a také informace o tom, kdy se hodí zvážit použití automatického upínacího systému.

Upínání úkosovaček trubek

Existují dva základní typy upínání úkosovačky na trubku: vnitřní a vnější. Dnes si řekneme něco o vnitřním upínacím mechanizmu. Většina stojů s vnitřním upínáním, vyrobených společností BEVEL, používá tři upínací čelisti, které jsou umístěny v kuželovité vnitřní hřídeli s vnitřním závitem, který se slouží pro roztažení upínacích čelistí do trubky. Tohoto roztažení můžeme dosáhnout buď manuálně, nebo automaticky za použití stlačeného vzduchu.

Pojďme se nejdříve podívat na manuální upínací systém. Manuální systém je běžná volba pro většinu strojů z naší řady. Jak můžete vidět na videu, upínání se dělá manuálně, a to otáčením matice, která otáčí vnitřní část hřídele. Ta tlačí upínací čelisti ven, až se nakonec dotáhnou až k trubce. Za předpokladu, že budou dodrženy určité postupy, se tento systém dokáže i sám vycentrovat. Po dokončení úkosování musí být stroj opačných postupem odblokován. Ačkoliv to může znít trochu komplikovaně, zablokování a odblokování se provádí pouze za pomoci jedné matice. Tento způsob je vhodný pro většinu konečných uživatelů na každodenní použití.

Automatický upínací systém

Další volbou je použití automatického upínacího systému. Tento systém lze použít na všechny velikosti úkosovaček s pneumatickým motorem až do 203 mm: LITEA, RAX, 4PACT, ENERGLIX, SHAVEDGER. Pracuje na podobném principu jako manuální upínání, až na fakt, že před úkosováním je nezbytné otočit upínacím kolečkem, což uzamkne úkosovačku v trubce. Pro odemknutí ukosovačky se musí tento proces provést v opačném směru. Tento způsob je vhodný v případě úkosování malého množství úkosovaných trubek nebo v případě různých průměrů trubek. Jinak je mnohem rychlejší použití samoupínacího zařízení. Samoupínací zařízení roztáhne upínací čelisti jediným pohybem upínací páčky a upnutí k trubce bude dosaženo asi za 5 sekund. Stejný čas bude potřeba na odblokování. Tento systém tudíž šetří čas. Tímto upínacím zařízením mohou být vybaveny pouze úkosovačky s pneumatickým motorem, protože upínací čelisti jsou roztahovány stlačeným vzduchem.

Dokonce ještě rychlejší je použití automatického upínacího systému. Tento systém je vhodný zejména pro velké množství trubek se stejným průměrem. Po nastavení může operátor jednoduše vykonávat opakující se operace pomocí pedálového spínače a značně se zvyšuje rychlost operací díky automatickému uzamknutí, rotaci a úkosování. V tomto případě je praktické pověsit stroj na balancer. Díky tomu bude možné dokončit jednu operaci (uzamknutí + úkosování + odblokování) za méně než minutu.